Wimbledon
A wimbledoni tenisztorna, a legrégebbi és legtöbb hagyománnyal bíró teniszverseny a világon. Az évente megrendezésre kerül négy legrangosabb teniszverseny, a Grand Slam-tornák egyike, és történelme, valamint nagy hagyományai miatt ezek közül is Wimbledon a leghíresebb és sokak szerint a legkiemelkedbb. A wimbledoni tenisztornát minden évben nyár elején, június-július hónapban rendezik meg füves pályán, az All England Lawn Tennis and Croquet Club-on, Angliában. A négy Grand Slam-torna közül ezt az egyet játsszák füves borításon. Wimbledon minden évben a harmadik Grand Slam-torna (Ausztrál Open: januárban, Roland Garros: áprilisban, US Open: szeptemberben van). A torna két hétig tart, de az ess angliai idjárás miatt sokszor hosszabb-rövidebb idre fel kell függeszteni vagy el kell halasztani a meccseket. Mint minden Grand Slam-tornán, itt is több versenyt rendeznek meg egyidejleg: a legnagyobb figyelmet az egyéni versenyek (ni egyes, férfi egyes) kapják, de játszanak ni, férfi és vegyes párost is. A vegyes páros kivételével az összes versenyszámot megrendezik a junior versenyzk számára is. Speciális meghívásos versenyek a 35 és 45 év fölötti férfi páros, illetve a 35 év feletti ni páros tornák, valamint minden évben rendeznek kerekesszékes bajnokságot is.
Rövid történet
Az els wimbledoni bajnokságot 1877-ben rendezték az All England Lawn Tennis and Croquet Club felügyelete alatt. Ekkor még csak férfi egyes versenyt rendeztek. Az All England Club elször 1884-ben rendezett ni egyéni és férfi páros versenyt. A ni és a vegyes páros versenyeket 1913-ban vezették be. A bajnokság 1922-ben költözött jelenlegi helyére. 1921-ig az elz év nyertese ugyanabban a versenyszámban bye-jal automatikusan továbbjutottak a második körbe (tehát nem kellett els körös meccset játszaniuk). Ez alól kivétel volt a ni páros és a kevert páros versenyszám. Ez azonban ahhoz vezetett, hogy sokan könnyedén megvédték elz évi címüket, hiszen sokkal többet pihenhettek, mint a többi játékos, akik kezdettl fogva játszottak. Ezért 1922-ben eltörölték ezt a szabályt, és azóta a címvédk is játszanak az els körtl kezdve.
Versenyek
- Az öt f versenyszám: férfi egyes, ni egyes, férfi páros, ni páros, kevert páros.
- Junior versenyek: fiú egyes, lány egyes, fiú páros, lány páros (kevert páros nincs)
- Négy meghívásos verseny: 35 és 45 év feletti férfiaknak egyes, 35 év feletti nknek egyes, férfi kerekesszékes verseny
A férfi egyéni és páros meccseket 3 nyert szettig (maximum 5 szett), a többi versenyszám meccseit 2 nyert szettig játsszák (maximum 3 szett). A legtöbb versenyszámban egyenes kieséses rendszer van, aki bármelyik meccsét elveszti, azonnal kiesik a versenybl (kivétel: a 35 év feletti ni és férfi meghívásos versenyek, ezeken csoportkörök vannak).
A torna minden évben a június 20. és június 26. közé es hétfn (hat héttel az els augusztusi hétf eltt), két héttel a Queen’s Club Championships vagy a Németországban megrendezett halle-i Gerry Weber Open után kezddik. A két felkészít tornát füves pályán játsszák. Wimbledon két hétig tart, a f versenyszámok rendszerint kitöltik mind a két hetet, míg a junior és a meghívásos versenyek fleg a második héten zajlanak. Hagyományosan nincs meccs a két hét közötti vasárnapon („Middle Sunday”). Az es és a csúszások miatt azonban három évben is (1991, 1997, 2004) kénytelenek voltak megszegni ezt a hagyományt a torna rendezi.
Játékosok
Az egyéni versenyeken 128 teniszez, a ni és férfi páros versenyeken 64 pár, a vegyes pároson 48 pár indulhat. A teniszezk a hivatalos világranglistán betöltött helyük alapján kerülhetnek be az eseményre, de figyelembe veszik a teniszezk füves tornákon elért korábbi eredményeit is. Egy erre a célra létrehozott társaság és a torna szervezje bírálják el a jelentkezéseket, és döntik el, melyik játékosok jutnak azonnal ftáblára (kiemeltként vagy nem kiemeltként). A társaság megajánlhat wild card-ot olyan játékosoknak is, akik világranglista-helyezésük alapján nem vehetnének részt a versenyen. Wild cardot olyan játékosok kaphatnak, akik a korábbi években jó eredményeket értek el, vagy akik részvételükkel felkeltik a közönség érdekldését. Azok a játékosok vagy párosok, akik nem kapnak wild cardot, és nincs elég magas világranglista-helyezésük ahhoz, hogy azonnal ftáblára kerüljenek, kvalifikáción vesznek részt. Az egyéni kvalifikációk általában háromkörösek, a párosok kvalifikációja azonban csak egy körbl áll. (Még soha nem nyert olyan játékos, aki kvalifikációs körökbl jutott ftáblára.) A junior versenyzk a junior világranglista alapján vagy kvalifikációs körök után vehetnek részt a tornán. A bizottság dönti el, kik kapnak meghívást a meghívásos versenyekre.
Kiemelt játékosok
Egyéni versenyszámokban 32 versenyz, páros versenyeken 16 pár kaphat kiemelést. A bizottság a világranglista-helyezésnek megfelelen osztja ki a kiemeléseket a legjobb játékosoknak, de nem feltétlenül követi hen a ranglistát: a játékosok korábbi füves teljesítményét figyelembe véve megváltoztathatja a kiemeltek sorrendjét. A kiemeltek a sorsolásnál meghatározott helyre kerülnek, az els körben kiemelt nem játszhat kiemelttel. A jobb helyen kiemeltek annyi elnyt élveznek, hogy csak a késbbi körökben találkozhatnak hasonló helyen kiemelt játékossal: az els négy kiemelt például különböz negyedekbe kerül, így legkorábban az eldöntben találkozhatnak egymással (az els és második kiemelt pedig csak a döntben).
Pályák
A füves borításon a labda nagyon felgyorsul, és csak alacsonyra pattan fel. Ez kedvez a szerva-röpte játékosoknak (pl. Rod Laver, Pete Sampras). Az utóbbi évek füvön verhetetlen játékosa, Roger Federer szintén kiválóan röptézik, de az játéka elssorban all-court játék, tehát lefedi az egész pályát. Wimbledonban 19 teniszpályán folynak a versenyek. A centerpályát (Centre Court) csak a wimbledoni tenisztorna két hetében használják, de a többi pálya néha otthont ad más sporteseményeknek is az év során. 2012-ben azonban a londoni olimpiai játékok alkalmából az összes pályát megnyitják teniszmeccsek számára. A centerpálya 1922-ben nyílt meg, amikor az All England Lawn Tennis and Croquet Club a jelenlegi helyére, a Church Roadra költözött. Körülbelül 14000 ember fér be a stadionba. A lelátó déli oldalán található a Royal Box, ahol a királyi család egyes tagjai vagy más méltóságok foglalnak helyet. A korai körökben a centerpályán az els helyeken kiemelt játékosok játszanak, késbb pedig a f versenyszámok eldöntit és döntit mind itt játsszák. A második legfontosabb pálya a No. 1. Court. A jelenlegi pálya 1997-ben épült, és kb. 11000 néz fér el a lelátókon (a korábbi stadion befogadóképessége túl kicsi volt). A harmadik legnagyobb pálya az ún. „bajnokok temetje”. Az elnevezést azért kapta, mert sok korábbi bajnok búcsúzott ezen a pályán a korai körökben (pl. John McEnroe, Boris Becker, Pete Sampras, Serena Williams). A pályákon kívül van egy hatalmas kivetít, ahol a szurkolók követhetik a meccseket (Henman Hill).
Hagyományok
Wimbledon hagyományos színei a sötétzöld és a lila. Az All England Club elírja a játékosoknak, hogy szinte teljesen fehér ruhát viseljenek. Ez volt az ok, ami miatt a fiatal Andre Agassi bojkottálta a tornát az 1990-es években. Semelyik másik Grand Slam-torna nem írja el ilyen szigorúan a játékosok viseletét. 2003-ig a versenyzknek meg kellett hajolniuk a királyi család tagjai eltt, 2003-ban azonban Kent grófja elhatározta, hogy szakít a hagyománnyal, és a versenyzknek csak akkor kell meghajolniuk, ha a királyn vagy a walesi herceg is jelen van.
Bajnokok
Hivatalos oldal
Wimbledon hivatalos oldala
|