Tenisz
A tenisz egy üts labdajáték, közkedvelt sport. A tenisz egy régi francia eredet ütjáték mai megfelelje, jelenlegi szabályainak alapjait az 1870-es években alakította ki egy brit tiszt, W. C. Wingfield.
Teniszversenyek
A legtöbb sportággal ellentétben tenisz kontinens- vagy világbajnokságok nincsenek, helyettük különböz országokban megrendezésre kerül nagyobb, jelents hagyománnyal rendelkez versenyek vannak. A legrangosabb teniszbajnokságok a Grand Slam-tornák, négy van bellük: Australian Open, Wimbledon, Roland Garros, US Open. Jelents torna a Tennis Masters Cup, amely az év utolsó versenye, és csak az év 8 legeredményesebb játékosa kvalifikálhat rá. Fontos versenyek a Masters tornák is. Az egyetlen jelents nemzetközi csapatverseny férfiak számára a Davis-kupa. Itt öt mérkzésen (4 egyes, 1 páros) mérkzik meg egymással két ország csapata.
Teniszüt és a labda
A teniszüt készülhet fából (krisfa, bükkfa), fémbl (acél, duralumínium, titán), vagy szintetikus rostokból (üveg, szén, esetleg farostok keveréke). A teniszüt behúrozott része (a húr nylon vagy természetes marha-, ill. báránybél) mérete szabályozott: szélessége nem lehet nagyobb 29,21 cm-nél, magassága pedig 39,37 cm-nél. A teniszüt súlya 350 és 411 gramm között mozoghat. A teniszlabda átmérje 6,35 és 6,67 centiméter között, súlya pedig 56,7 és 58,47 gramm között váltakozhat. A teniszlabda gumiból készül és nylon vagy nemez borítja.
A teniszpálya
A tenisz pálya szélessége egyes játéknál 8,23 méter, páros játéknál 10,97 méter, hosszúsága mindkét játék esetében egyaránt 23,77 méter. A pályát háló osztja ketté, amelynek magassága középen 91,4 centiméter. A teniszpálya talaja lehet f, salak, cement, bitumen vagy manyag.
Pontszámolás a teniszben – szabályok
Egy teniszmérkzés két vagy három nyert játszmából áll. Egy játszmát hat játékkal lehet megnyerni, minimum két játék elnnyel. Egy játék megnyeréséhez minimum négy pont kell (15, 30, 40 és „játék”-nak nevezik), de mindig legalább két pontos elnnyel. Ez egyenlt jelenthet negyvennél, amely után meg kell szerezni egy elnyt, hogy a játék befejezdhessen. 6:6-os állásnál tie-break, azaz dönt játék következik. A tie-break nyertese az, aki elször nyer meg hét pontot, de itt is szükséges a minimum két pont különbség.
Tenisz világranglista
A tenisz világranglista az egyes versenyeken elért eredmények alapján alakul ki, minden torna után bizonyos számú pontot adnak az adott versenyz eredményének és a torna nagyságának (a legtöbb pont pl. a Grand Slam-tornákért jár) megfelelen. A rangsort a férfiaknál az ATP (Association of Tennis Professionals) , a nknél a WTA (Women's Tennis Association) készíti. Magát a tenisz sportágat az ITF (Nemzetközi Teniszszövetség, International Tennis Federation) irányítja.
Tenisszel kapcsolatos kifejezések
- Ász: olyan nyer adogatás, melynél az ellenfél nem tud hozzáérni a labdához.
- Kettshiba: az adogató elrontja mindkét szerváját, így az ellenfél nyeri a pontot.
- Nyer ütés: olyan ütés, amibe az ellenfél bele sem tud érni
- Ki nem kényszerített hiba: indokolatlan rontás
- Break (brék): amikor az egyik versenyz elveszi ellenfele adogatását.
- Breakpoint (bréklabda): csak egy pont kell ahhoz, hogy a versenyz elvegye az ellenfél adogatását
- Matchpoint (meccslabda): pont a meccs megnyeréséhez
- Tie-break: rövidített játék, a játszma (szett) eldöntéséért vívják 6:6-os állásnál
- Szerva-röpte játék: az adogató a szerva után rögtön felszalad a hálóhoz, hogy egy nyervel befejezze a pontot
- Elütés: a versenyz elüti a szervánál álló ellenfele mellett a labdát
- Lecsapás: magasra érkez labda gyors lecsapása, amibe az ellenfél többnyire nem tud beleérni
- Átfordítani egy ütést: tenyeressel visszaadni egy fonákra érkez labdát
- Challenge (sólyomszem): új technikai lehetség, vitás esetekben a játékos kérheti, hogy ellenrizzék, valóban kinn volt-e a labda
|